Uwolnij miasto od smogu

Czytaj więcej...Czy wiesz, że ciepło systemowe z PEC Bełchatów to naprawdę dobry sposób na ograniczenie smogu w mieście?  Dzięki produkcji ciepła w jednym wyspecjalizowanym miejscu, można uwolnić miasto od tysięcy małych dymiących kominów emitujących trujące substancje. 

 

 

 

Jak powstaje smog?

Smog powstaje w wyniku mieszania się powietrza ze spalinami przy bezwietrznej pogodzie i dużej wilgotności. Najbardziej narażone na niego są miasta i miejscowości położone w naturalnych obniżeniach gruntu.
Zjawisko powstaje wskutek inwersji temperaturowej – to znaczy, że warstwa chłodniejszego powietrza, znajdująca się niżej, zatrzymywana jest przez znajdującą się nad nią warstwę ciepłego powietrza. Dzieje się tak najczęściej podczas wyżu atmosferycznego.

 

W skład smogu wchodzą szkodliwe substancje chemiczne, takie jak pyły zawieszone, wodorotlenki, tlenki azotu i siarki. Do najgroźniejszych substancji zaliczane są pyły zawieszone (PM 10 i PM 2,5), benzo(a)piren oraz tlenki azotu. Źródłem pochodzenia tych substancji jest działalność człowieka, a główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza tymi substancjami jest tzw. niska emisja.

 

Niska emisja to, najprościej ujmując, wszelkie spaliny przedostające się do powietrza na niskiej wysokości (przyjmuje się do 40 m). Większość spalin odpowiedzialnych za niską emisję uwalniana jest na wysokości do 20 m. Jak podaje Główny Inspek­to­rat Och­rony Śro­do­wi­ska za emisję rakotwórczego benzo(a)pirenu w 86 proc. odpowiada indywidualne ogrzewanie budynków. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obok nieefektywnie (w złej temperaturze) spalanego węgla i drewna, palone są także śmieci oraz paliwa niskiej jakości. Nie ma także żadnych norm związanych z emisją zanieczyszczeń. Natomiast w zawodowych elektrociepłowniach temperatura pieca jest zawsze optymalna, a dodatkowo emisja spalin podlega surowym normom prawnym z zakresu ochrony środowiska.

 

Jeśli porównamy zanieczyszczenia produkowane przez indywidualne piece z tymi z elektrociepłowni czy elektrowni, to okazuje się, że zawodowa produkcja ciepła emituje znacznie mniej szkodliwych substancji. Jak obliczyli specjaliści z Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, dzięki pro­duk­cji cie­pła w elektrocie­płowni możemy całkowicie zlikwidować emisję rakotwórczego bezno(a)pirenu oraz wyemi­to­wać 35 razy (3500 proc.) mniej pyłów do atmos­fery – w porów­na­niu do indy­wi­du­alnego kotła na węgiel, produkującego taką samą ilość ciepła.

 

Dlatego warto wybierać mieszkania ogrzewane ciepłem systemowym, a tam, gdzie jest to możliwe, korzystać z programów wymiany ogrzewania indywidualnego na systemowe.

 

Bełchatów od wielu lat prowadzi działania zmierzające do ograniczenia niskiej emisji w mieście. Ciepło systemowe z PEC Bełchatów jest dostarczane już do ok. 92% mieszkańców miasta oraz do prawie wszystkich obiektów instytucjonalnych i większości handlowych.
Dzięki realizowanym dotychczas inwestycjom znacznie poprawiła się jakość powietrza w Bełchatowie oraz bezpieczeństwo energetyczne zaopatrzenia w ciepło. Nie chcemy przecież traktować smogu jak powietrza.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat smogu, jego wpływie na zdrowie oraz związanych z nim zagrożeń, zajrzyj do MIASTA BEZ SMOGU (link: http://cieplosystemowe.pl/cieplo-systemowe/miasta-bez-smogu/skad-bierze-sie-smog/ ).

Przedszkolaki z wizytą

Czytaj więcej...Wczoraj naszą spółkę odwiedziła tryskająca energią grupa przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Bełchatowie. Dzieci przywitał ulubieniec naszych milusińskich – Kot Klucha, który czekał na nich z ciepłą herbatą oraz koszem mikołajkowych słodyczy i niespodzianek.

 

 

 

 

Nasi mali goście wzięli udział w nietypowej lekcji ciepła.  Dzieci dowiedziały się między innymi, jak ogrzewali się ludzie pierwotni, próbowały rozpalić ogień za pomocą dwóch kawałków drewna czy krzemieni – co okazało się niezwykle trudne, a także mogły posłuchać i obejrzeć, co robili ludzie, żeby mieć ciepło, gdy mieszkali w zamkach, zanim wymyślono grzejniki.  Natomiast dla lepszego zrozumienia procesu przekazywania ciepła, przeprowadzono małe doświadczenie: dzieci kolejno zanurzały dłonie w ciepłej i zimnej wodzie i trzymając się za ręce, przekazywały sobie ciepło z rąk do rąk. Pracownicy PEC opowiedzieli przy okazji, jak wytwarzane i przesyłane jest ciepło, które trafia do ich domów.

Na koniec spotkania Kot Klucha wręczył dzieciom książeczki o Czerwonym Kapturku zachęcające do racjonalnego wykorzystania ciepła w domach i dbania o środowisko naturalne.

 

Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...

"Wymiana ciepła" w Bełchatowie

Czytaj więcej...Marzniesz? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw ciepłą kurtkę, płaszcz, polar, sweter na wieszaku.

Wymiana ciepła to nie tylko jeden ze sposobów przekazywania energii, to także nazwa akcji zorganizowanej po to, by dzielić się ciepłymi ubraniami z potrzebującymi.

 

Idea akcji jest prosta. Każdy może zostawić na wieszaku ciepłe ubranie dla potrzebujących i każdy może je bez skrępowania wziąć z punktu wymiany ciepła.

Punktami wymiany ciepła są wieszaki, na których powiesić można kurtki, swetry czy polary potrzebne w mroźne dni. Zostawić ubrania może każdy, tak samo jak każdy potrzebujący może z nich skorzystać.

Od 1 grudnia br. do końca marca 2018 r. PEC udostępni takie wieszaki w różnych punktach miasta.

 

Pomysł został zaczerpnięty od węgierskiego społecznika, który zorganizował pierwszą wymianę ciepła w Budapeszcie. Szybko znalazła wielu zwolenników. W ciągu kilkudziesięciu pierwszych godzin zaowocowała pojawieniem się ponad 200 wieszaków z ciepłymi ubraniami dla potrzebujących na terenie Węgier. Ciepłe wieszaki stoją już w Kaliszu, Szczecinie, Łodzi, Krakowie, a od 1 grudnia staną również w Bełchatowie.

 

Wszystkich zainteresowanych przekazaniem ubrań zachęcamy do odwiedzenia punktów wymiany ciepła i pozostawienia ubrań, które pozwolą przetrwać zimę potrzebującym.

Jeśli natomiast nie mają Państwo możliwości, by dojechać na miejsce, zachęcamy do kontaktu z z nami – chętnie przyjedziemy, odbierzemy rzeczy i przekażemy je do jednego  z punktów wymiany ciepła. W tym celu prosimy o kontakt z pracownikiem PEC pod nr tel. 44 633 33 36, w. 412.