Oplatamy Bełchatów ciepłem

 

Przestrzeń miejska jesienią wcale nie musi być szara, nudna i zmyta deszczem. Można ją łatwo przeobrazić w miejsce przyjazne dla ludzi, skłaniające do wyjścia z domu i spędzenia czasu na świeżym powietrzu, także w jesienne dni.

Dostawca ciepła systemowego dla Bełchatowa wraz z lokalnym Klubem Seniora działającym przy Miejskim Centrum Kultury połączyli siły i wpadli na niecodzienny pomysł – postanowili ocieplić miejską przestrzeń i „opleść” miasto włóczką tak, aby emanowało ciepłem i radością, na przekór jesiennej szarudze.

 

W ramach FESTIWALU/ SZTUKI/ JABŁKA organizowanego przez Miasto Bełchatów, w niedzielę 8 października, w okolicy parku przy Placu Narutowicza odbędzie się wyjątkowy happening pn. „Oplatamy Bełchatów ciepłem, podczas którego powstanie nietypowa instalacja z pogranicza street artu.

Idea bełchatowskiego festiwalu zainspirowała lokalne organizacje i firmy do nawiązania artystycznego dialogu. Tak urodził się pomysł stworzenia kolorowego włóczkowego „swetra” na ławkę pod wiatą przystanku autobusowego przy ul. Kościuszki. Również pobliski regał z książkami zyska nowy, „ocieplony” wizerunek, by zachęcić Bełchatowian do sięgnięcia po książkę w monotonnym oczekiwaniu na autobus. Pomysłodawcy żywią nadzieję, że nie będą to jedyne instalacje tego rodzaju w mieście, a pomysł „yarn bombingu”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „bombardowanie włóczką”, zostanie zaszczepiony także w innych miejscach i grupach, i to niezależnie od wieku.

 

Ubieranie przestrzeni miejskiej ma coraz więcej pasjonatów na całym świecie. Włóczkowe stroje mogą pokryć właściwie większość obiektów: drzewa, ławki, barierki, latarnie czy kosze na śmieci. Zachęcamy do wyszukania przykładowych realizacji i zapoznania się z tą kolorową ideą.

Ta specyficzna forma street artu może sprawić przyjemność nie tylko twórcom instalacji, lecz przede wszystkim mieszkańcom Bełchatowa, którzy w oczekiwaniu na autobus będą mogli uprzyjemnić sobie czas przysiadając na ławeczce oplecionej kolorową włóczką i odpocząć.

 

Członkowie bełchatowskiego Klubu Seniora „Bajka” już dziergają włóczkowy strój na jedną z ławek w Bełchatowie.  Finał instalacji już wkrótce.

 

 

 

Maskotka PEC świętowała z przedszkolakami

b_200_150_16777215_00_images_Dzien_przedszkolaka_Kot_Klucha_2017.jpgPrzedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Bełchatowie obchodziły dziś swoje święto. Kot Klucha (maskotka PEC) również wziął udział we wspólnej zabawie i w tanecznych pląsach świętował z najmłodszymi ich dzień.

Wszystkim przedszkolakom życzymy dużo radości, uśmiechów i ciepła każdego dnia, nie tylko w dniu ich święta.

 

 

 

Przepis na ciepło

b_200_150_16777215_00_images_przepis-na-cieplo-cs-newsletter17-HEADER-LITE.jpgMimo pochmurnej i deszczowej aury, już zadbaliśmy o ciepłą i przytulną atmosferę w domach i rozpoczęliśmy dostawy ciepła do części bełchatowskich mieszkań. Dlaczego nie do wszystkich? Ponieważ rozpoczęcie ogrzewania budynków zależy wyłącznie od ich właścicieli lub zarządców.

 

 

Jeszcze kilka lat temu węzły ciepłownicze włączano jednocześnie w całym mieście w odgórnie ustalonym terminie. Obecnie termin rozpoczęcia ogrzewania mieszkań zależy od zarządców budynków. Gdy niska temperatura zewnętrzna utrzymuje się przez kilka dni lub lokatorzy zgłaszają potrzebę ogrzewania mieszkań, jest to sygnał dla zarządcy nieruchomości, że czas rozpocząć sezon grzewczy na osiedlach. Administratorzy przyjmują często umowne granice, co do wysokości spadku dziennej i nocnej temperatury na zewnątrz, wpływającej na włączenie ogrzewania w budynkach.

Automatyka pogodowa, która funkcjonuje we wszystkich węzłach będących własnością PEC, włącza lub wyłącza węzeł w zależności od temperatury. Urządzenia te analizują potrzeby budynku w odniesieniu do warunków zewnętrznych. Automatyka jest szczególnie pomocna w okresach przejściowych; w przypadku nagłego ochłodzenia we wrześniu czy czerwcu, np. w nocy lub nad ranem,  uruchamia ogrzewanie budynku, a w momencie wzrostu temperatury zewnętrznej, np. o godz. 10.00 rano ogrzewanie zostanie wyłączone. Minimalizuje to koszty ogrzewania budynku oraz pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego w budynku przez cały rok, ponadto znacząco wpływa na stan techniczny budynku, a przede wszystkim zdrowie jego mieszkańców.  Utrzymanie odpowiedniej temperatury chroni przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynku grzybami na ścianach wewnętrznych oraz elewacjach. Dogrzane mieszkanie pozwala uniknąć przeziębień, na które jesteśmy szczególnie narażeni w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Całoroczne ogrzewanie to również większe bezpieczeństwo. Dzięki automatycznej dostawie ciepła, nie ma konieczności inwestowania w dodatkowe rozwiązania grzewcze, takie jak grzejniki elektryczne.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany korzystaniem z Ciepła Systemowego już dziś i mieszkasz w budynku wielorodzinnym, zgłoś tę potrzebę do Zarządcy/Administratora budynku.

 

Przypominamy o przestrzeganiu kilku prostych zasad racjonalnego korzystania z ciepła, aby czuć się komfortowo, a jednocześnie płacić mniejsze rachunki za ciepło.

Zachęcamy do wypróbowania naszego przepisu na CIEPŁO!

Czytaj więcej...