Stop Smog. Oddech dla Bełchatowa

Czytaj więcej...Wyobraź sobie miasto, w którym codziennie oddychasz czystym powietrzem. Parki i place zabaw pełne są dzieci, a okna twojego mieszkania otwarte zawsze, gdy tylko masz na to ochotę. Jesteś u siebie, czujesz się bezpiecznie i przytulnie.

 

W sobotę, 17 lutego, w supermarkecie Leroy Merlin, który jest partnerem przedsięwzięcia, odbędzie się miejska akcja antysmogowa: Stop Smog. Oddech dla Bełchatowa. Organizatorzy przygotowali tzw. Strefy Czystego Powietrza, gdzie będzie można zasięgnąć informacji na temat działań, jakie podejmuje Miasto Bełchatów na rzecz ograniczania niskiej emisji.

 

Zanieczyszczenie powietrza w miastach staje się coraz poważniejszym problemem, Powietrze, którym oddychamy, najbardziej zanieczyszczają spaliny emitowane na małej wysokości, tworzące się głównie wskutek ogrzewania budynków nieefektywnymi piecami węglowymi, w których spalane są także, niestety, śmieci. Dlatego tak ważne jest, by rozwijać wiedzę o głównych przyczynach powstawania smogu, by mieć możliwość zapobiegania mu.

Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem jest właśnie ciepło systemowe z miejskiego systemu ciepłowniczego. Ogrzewa się nim większość mieszkańców Bełchatowa. Produkcja ciepła odbywa się w wyspecjalizowanych zakładach (PGE GiEK Elektrownia Bełchatów oraz Spalarnia Odpadów Medycznych  ECO-ABC), co zapobiega powstawaniu najgroźniejszych zanieczyszczeń i znacznie ogranicza powstawanie pyłów.  Dlatego w  strefie PEC stworzymy "Miasto bez smogu”. Na rodziny czekać będzie kreatywna kolorowanka w rozmiarach XXL, z której spróbujemy stworzyć miasto wolne od smogu, wypełnione zielenią i zachęcające do zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zostanie także odczytana bajka dla dzieci "Czerwony Kapturek w mieście. Misja Czarny Smog". Dla chętnych - egzemplarz bajki do wspólnej lektury w domu.

Swoje sposoby na walkę ze smogiem zaprezentują również pomysłodawcy i inni partnerzy zaangażowani w akcję: na jakich zasadach można  uzyskać dofinansowanie do wymiany starych pieców, podpowiedzą urzędnicy magistratu w "Ekomieście”. Tam również można będzie zasięgnąć informacji o programie ograniczenia źródeł niskiej emisji. Programem zainteresowanych jest już ponad 170 mieszkańców miasta, ale wciąż są wolne miejsca. 

Eko-Region pod hasłem "Smog zabija. Nie pal śmieci” będzie mówił o właściwej segregacji odpadów. "Zamień wóz na autobus" - tak, do darmowego transportu po mieście, będzie zachęcać spółka MZK

Miejskie Centrum Sportu natomiast stworzy aktywną strefę zdrowego stylu życia - "Przesiądź się z samochodu na rower". Będzie można wykręcić na rowerze stacjonarnym  kilometry i nagrody oraz spróbować pokonać jedną z tras rowerowych, a mamy ich w Bełchatowie 26 km.

 

Czytaj więcej...

 Aby aktywnie przyczynić się do redukcji niskiej emisji, wszyscy musimy zmienić nastawienie do tego ważnego problemu i skorygować nasze codzienne nawyki. Smog jest naszym wspólnym problemem. Obniża komfort życia i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Możemy to jednak zmienić. Wspólnie zadbajmy o to, czym oddychamy. Nie traktujmy smogu jak powietrza.

 
 
 
 
 

Rozgrzejemy lodowisko vol. 2

Czytaj więcej...Na zakończenie ferii zimowych Prezydent Miasta Bełchatowa oraz PEC zapraszają na taneczne wygibasy na Lodowisku Miejskim.

 

Rozgrzejmy lodowisko w rytmie disco...

Impreza na lodowisku rozpocznie się o godzinie 16.30 i potrwa ponad dwie godziny.

 

 Jeśli lubisz dobrą zabawę, zabierz rodzinę i przyjaciół w sobotę 10 lutego na lodowisko i zatańcz na łyżwach w rytm znanych przebojów muzyki disco. Do tańca zapraszamy głównie dzieci i młodzież, choć i dorośli mogą "poszaleć" na lodowym parkiecie. Na uczestników zabawy czekają atrakcyjne nagrody i wiele innych niespodzianek.

 

Wstęp wolny.

Zapraszamy!!!

Uczymy dzieci o cieple

Czytaj więcej...W jaki sposób powstaje ciepło i jak dbać o środowisko naturalne - tego już niedługo dowiedzą się uczniowie bełchatowskich szkół podstawowych. Spółka PEC  w połowie lutego rozpoczyna akcję edukacyjną  „Lekcja ciepła”

 

To już kolejna odsłona akcji. W poprzednich latach PEC przeszkolił ponad 700 uczniów klas pierwszych. Tym razem również odwiedzi wszystkie szkoły w Bełchatowie. Na dzieci czekają nowe przygody "Czerwonego kapturka w mieście", który już na dobre zadomowił się w Bełchatowie. Teraz do znanej i lubianej bajki o Czerwonym Kapturku został dopisany ciąg dalszy i dzieci będą mogły poznać jego kolejne perypetie.

 

Akcję swoim patronatem objęła Prezydent Miasta Bełchatowa, Mariola Czechowska, która kolejny raz wcieli się w rolę Czerwonego Kapturka i razem z pozostałymi bohaterami książeczki - Babcią i Kotem Kluchą przeprowadzi dzieci przez tę pouczającą historię i odkryje tajniki powstawania ciepła. Po zakończeniu lekcji dzieci otrzymają czytankę na pamiątkę do wspólnej lektury z rodzicami.