Wrzesień 09 2019 0comment

Dbaj o grzejniki

Jesień zbliża się dużymi krokami, a wraz z nią początek okresu grzewczego. To doskonała okazja do sprawdzenia domowej instalacji ogrzewania. Upewnij się, czy odpowiednio przygotowałeś grzejniki przed sezonem.

Grzejnik jest jednym z najważniejszych elementów systemu ogrzewania w budynku. Służy do bezpośredniego przekazania ciepła do pomieszczenia, dlatego ważnie jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto o tym pamiętać, szczególnie przygotowując się do jesieni i zimy, ale nie tylko.

Czyść grzejnik regularnie

Gdy po długim okresie niefunkcjonowania ogrzewania, następuje uruchomienie dostaw ciepła, często w pomieszczeniu możesz odczuć nieprzyjemny zapach. To przypalony kurz, który dodatkowo, pod wpływem ciepłego powietrza, roznosi się po całym mieszkaniu, działając drażniąco na drogi oddechowe, szczególnie alergików. Dzieje się tak, gdy grzejnik nie zostanie prawidłowo wyczyszczony z zalegającego kurzu. Aby temu przeciwdziałać, szczególnie w przypadku najbardziej popularnych grzejników płytowych, nie wystarczy, że przetrzesz grzejnik mokrą szmatką z detergentem, konieczne jest również wyczyszczenie urządzenia wewnątrz. W tym celu zdejmij osłonę górną grzejnika (tzw. „gril”), oraz osłony boczne i miękką gąbką lub szczotką na sucho usuń kurz. Czyścić należy wyłączony i chłodny grzejnik, oczywiście nie używając środków żrących i z acetonem, aby nie naruszyć powłoki lakierniczej grzejnika.

Odpowietrz kaloryfer, gdy grzeje nierównomiernie

Jeżeli po lecie nie odpowietrzymy grzejnika, może okazać się, że instalacja nie będzie działała poprawnie, np. urządzenie będzie nagrzewało się nierównomiernie. Większość grzejników wyposażonych jest w pokrętło, które ułatwia odpowietrzenie oraz zbiornik na ew. wyciek wody podczas procesu odpowietrzania. Jak poprawnie odpowietrzyć kaloryfer przeczytasz w dalszej części artykułu.

Konserwacja kaloryfera

Czyszcząc grzejnik, przejrzyj go, czy nie uległ zarysowaniu czy uszkodzeniu. Uszkodzenie powierzchni lakierniczej urządzenia może doprowadzić do jego korozji, a w konsekwencji do wycieku wody z grzejnika. Jeżeli już doszło do zarysowania lub uszkodzenia powłoki grzejnika, należy je zabezpieczyć lakiem.

Instalacja wewnętrzna też wymaga sprawdzenia

W przypadku budynków wielorodzinnych za sprawdzenie poprawności funkcjonowania wewnętrznej instalacji grzewczej odpowiada administrator budynku. Odpowiednie służby techniczne okresowo dbają o całościowy przegląd, zapewniając odpowiednią jakość i ilość wody w instalacji. Taką usługę właściciel lub zarządca budynku może również zlecić dostawcy ciepła systemowego.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Kaloryfer nie grzeje, choć powinien? Prawdopodobnie się zapowietrzył. Najczęściej w takim przypadku nie musisz wzywać ekipy serwisowej. Samodzielne odpowietrzenie grzejnika nie jest skomplikowane.

Powodem zapowietrzenia grzejnika jest najczęściej kontakt instalacji z powietrzem (np. nieszczelność) lub nieprawidłowe napełnienie instalacji wodą. Kaloryfer grzejący w połowie lub w ogóle nie grzejący to nie powód do zmartwień. Możesz szybko i sprawnie usunąć tą nieprawidłowość.

…jak to zrobić?

Przyda się do tego płaski śrubokręt lub kluczyk do odpowietrzania grzejników oraz miska lub wiaderko na wodę. Maksymalnie zakręć też zawór termostatyczny, aby grzejnik był całkowicie zimny. Następnie znajdź odpowietrznik grzejnika. To pokrętło zlokalizowane w jego górnej części. Na podłodze pod odpowietrznikiem postaw  miskę lub wiaderko, do którego będzie napływała woda z instalacji.

Śrubokrętem lub specjalnym kluczem odblokuj odpowietrznik grzejnika. Zrób to delikatnie, tak by woda nie zalała posadzki lub ściany. Zazwyczaj w pierwszej kolejności z grzejnika będzie wydobywać się powietrze pod ciśnieniem, z niewielką ilością wody. Gdy już woda będzie lać się spokojnym strumieniem, możesz zakręcić zawór odpowietrznika. W trakcie odpowietrzania, możesz też delikatnie opukiwać grzejnik dłonią, dzięki czemu uwolnione zostaną wszystkie znajdujące się wewnątrz bąbelki powietrza. Po zakręceniu odpowietrznika, upewnij się jeszcze, czy nie wycieka woda.

Następnie odkręć zawór termostatyczny, najlepiej na maksymalną pozycję, by woda mogła dopłynąć do grzejnika i poczekaj kilka chwil. Gdy już grzejnik napełni się wodą, ustaw zawór na pozycji właściwej dla twoich potrzeb.

Jeżeli po odpowietrzeniu grzejnika, nadal jest on zimny, przyczyna tkwi gdzie indziej. Skontaktuj się z administratorem budynku lub, jeżeli możesz, sam sprawdź czy przypadkiem nie zapowietrzyły się rury.

www.cieplosystemowe.pl