Wyobraź sobie miasto, w którym codziennie oddychasz czystym powietrzem. Parki i place zabaw pełne są dzieci, a okna twojego mieszkania otwarte zawsze, gdy tylko masz na to ochotę. Jesteś u siebie, czujesz się bezpiecznie i przytulnie.

W sobotę, 17 lutego, w supermarkecie Leroy Merlin, który jest partnerem przedsięwzięcia, odbędzie się miejska akcja antysmogowa: Stop Smog. Oddech dla Bełchatowa. Organizatorzy przygotowali tzw. Strefy Czystego Powietrza, gdzie będzie można zasięgnąć informacji na temat działań, jakie podejmuje Miasto Bełchatów na rzecz ograniczania niskiej emisji.

Zanieczyszczenie powietrza w miastach staje się coraz poważniejszym problemem, Powietrze, którym oddychamy, najbardziej zanieczyszczają spaliny emitowane na małej wysokości, tworzące się głównie wskutek ogrzewania budynków nieefektywnymi piecami węglowymi, w których spalane są także, niestety, śmieci. Dlatego tak ważne jest, by rozwijać wiedzę o głównych przyczynach powstawania smogu, by mieć możliwość zapobiegania mu.

Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem jest właśnie ciepło systemowe z miejskiego systemu ciepłowniczego. Ogrzewa się nim większość mieszkańców Bełchatowa. Produkcja ciepła odbywa się w wyspecjalizowanych zakładach (PGE GiEK Elektrownia Bełchatów oraz Spalarnia Odpadów Medycznych  ECO-ABC), co zapobiega powstawaniu najgroźniejszych zanieczyszczeń i znacznie ogranicza powstawanie pyłów.  Dlatego w  strefie PEC stworzymy “Miasto bez smogu”. Na rodziny czekać będzie kreatywna kolorowanka w rozmiarach XXL, z której spróbujemy stworzyć miasto wolne od smogu, wypełnione zielenią i zachęcające do zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zostanie także odczytana bajka dla dzieci “Czerwony Kapturek w mieście. Misja Czarny Smog”. Dla chętnych – egzemplarz bajki do wspólnej lektury w domu.

Swoje sposoby na walkę ze smogiem zaprezentują również pomysłodawcy i inni partnerzy zaangażowani w akcję: na jakich zasadach można  uzyskać dofinansowanie do wymiany starych pieców, podpowiedzą urzędnicy magistratu w “Ekomieście”. Tam również można będzie zasięgnąć informacji o programie ograniczenia źródeł niskiej emisji. Programem zainteresowanych jest już ponad 170 mieszkańców miasta, ale wciąż są wolne miejsca.

Eko-Region pod hasłem “Smog zabija. Nie pal śmieci” będzie mówił o właściwej segregacji odpadów. “Zamień wóz na autobus” – tak, do darmowego transportu po mieście, będzie zachęcać spółka MZK

Miejskie Centrum Sportu natomiast stworzy aktywną strefę zdrowego stylu życia – “Przesiądź się z samochodu na rower”. Będzie można wykręcić na rowerze stacjonarnym  kilometry i nagrody oraz spróbować pokonać jedną z tras rowerowych, a mamy ich w Bełchatowie 26 km.

Aby aktywnie przyczynić się do redukcji niskiej emisji, wszyscy musimy zmienić nastawienie do tego ważnego problemu i skorygować nasze codzienne nawyki. Smog jest naszym wspólnym problemem. Obniża komfort życia i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Możemy to jednak zmienić. Wspólnie zadbajmy o to, czym oddychamy. Nie traktujmy smogu jak powietrza.