Jak powstaje smog? Dlaczego musimy temu przeciwdziałać? Jak razem dbać o czyste powietrze? Co możemy jeszcze zrobić dla poprawy jakości powietrza, którym oddychamy? – na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedzi podczas miejskiej akcji informacyjnej „Stop Smog. Oddech dla Bełchatowa”, która odbyła się w Galerii Olimpia w sobotę, 2 lutego br. 

Podczas akcji mieszkańcy Bełchatowa i okolic mogli uzyskać informacje m.in. na temat miejskiego programu dotacji na wymianę źródeł ciepła czy porozmawiać z przedstawicielami PEC o podłączeniu domostw do miejskiej sieci ciepłowniczej. Można było także nauczyć się rozpalania pieca metodą “od góry” i dowiedzieć się o  zaletach tej metody i jej wpływie na poprawę jakości powietrza. Do dyspozycji mieszkańców byli też strażnicy miejscy i ochotnicy z OSP Grocholice, którzy zaprezentowali czujki czadu. Także na najmłodszych uczestników spotkania czekało wiele atrakcji.

W  strefie PEC pod hasłem “Tworzymy dobrą atmosferę” mieszkańcy Bełchatowa mogli wziąć udział w grze „Antysmogowy wygibajtus” połączonej z quizem wiedzy o smogu. Można było także przypomnieć sobie dawne gry podwórkowe jak gra w klasy czy stworzyć za pomocą kredy miasto wolne od smogu, wypełnione zielenią i zachęcające do spędzania czasu na świeżym powietrzu.  Na chętnych czekała również „Rozgrzewająca krzyżówka” i „antysmogowe” rebusy. Odwiedzające naszą ciepłą strefę dzieci otrzymały także egzemplarz bajki „Czerwony Kapturek w mieście. Misja Czarny Smog” do wspólnej lektury z rodzicami w domu.