Jak mądrze korzystać z ciepła? Dlaczego ciepło systemowe zapobiega powstawaniu niskiej emisji i smogu? Jak dbać o jakość powietrza w mieście? Uczniowie klas I–III i IV–V Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie uczestniczyli w projekcie edukacyjno-ekologicznym e-Lekcje Ciepła, zainicjowanym przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie.

Temat dbałości o środowisko naturalne nie tylko się nie starzeje, ale staje się coraz ważniejszy dla nas wszystkich. Dlatego dostawca ciepła systemowego dla Bełchatowa, pod koniec 2021 roku, zaprosił wszystkie szkoły podstawowe w Bełchatowie do odkrywania nowej platformy e-learningowej Lekcji Ciepła. Przygotowane zajęcia uczą o cieple, energii, zasobach i ekologii.

Ten ekologiczno-edukacyjny projekt zyskał w Bełchatowie wsparcie prezydenta miasta, Marioli Czechowskiej, która objęła program swym patronatem.

E-learning „Lekcje Ciepła” – lekcje o cieple, energii i ekologii

E-learning Lekcji Ciepła został opracowany z myślą o klasach I–III i IV–V szkół podstawowych. Program jest dostępny bezpłatnie on-line pod adresem www.lekcjeciepla.pl dla wszystkich szkół w naszym mieście.

Zajęcia pełne są obrazowych przykładów, doświadczeń, eksperymentów i pobudzających wyobraźnię porównań. Użyte metody i formy przekazu w prosty sposób tłumaczą kwestie produkcji i oszczędzania energii, powstawania zanieczyszczeń powietrza, przeciwdziałania smogowi, a także niemarnowania zasobów i dbania o planetę.

Z platformy można także pobrać bezpłatne książeczki, malowanki i audiobooki dla dzieci i rodziców do wspólnej zabawy-nauki. Nauczyciele zaś znajdą tu gotowe scenariusze zajęć do przeprowadzenia zarówno w szkole, jak i podczas nauki zdalnej.

Ogólnopolskie badanie wiedzy o cieple i energii

Projekt zachęcał nie tylko do realizacji programu, ale także do udziału w ogólnopolskim badaniu wiedzy o cieple i energii. Pierwszych 1000 uczniów z całej Polski uczestniczących w badaniu mogło zdobyć nagrody w postaci wyjątkowego albumu, który rozszerza wiedzę zawartą w e-lerningu. Wystarczyło wypełnić specjalne ankiety badające poziom wiedzy zarówno przed zajęciami, jak i po zajęciach. Wyniki badania wskazały zmianę w poziomie wiedzy, jaka zaistniała dzięki naszym lekcjom.


Wielka Księga Ciepła

Albumy edukacyjne rozszerzające wiedzę zawartą w e-learningu trafiły aż do niemal 400 uczniów bełchatowskiej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy, którzy odbyli lekcje w pełnym zakresie e-learningu i wzięli udział w konkursie wiedzy o cieple. Nagrody wręczyła Prezydent Miasta Bełchatowa, Mariola Czechowska, podczas podsumowania projektu edukacyjnego e-Lekcje Ciepła, które odbyło się 6 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Bełchatowie.

Album edukacyjny Wielka Księga Ciepła

Ogólnopolska inicjatywa

Lekcje Ciepła w Bełchatowie to część ogólnopolskiej inicjatywy organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i dostawców ciepła systemowego. Projekt ten został wyróżniony w 2019 roku przez Komisję Europejską w ramach konkursu doceniającego oddolne inicjatywy wspierające poszanowanie energii, podczas Tygodnia Zrównoważonej Energii (European Sustainable Energy Week). Jest to jedyny polski projekt, który kiedykolwiek znalazł się w finale tego konkursu.

www.lekcjeciepla.pl