Wejdź na stronę 20stopni.pl i poznaj proste sposoby na niemarnowanie ogrzewania. Oszczędzaj własne pieniądze, wspólne zasoby i środowisko.
Ogrzewanie budynku ciepłem systemowym ma zalety, które odczuwają nie tylko użytkownicy, ale też osoby odpowiedzialne za zarządzanie nieruchomością. Decydując się na ciepło systemowe, zarządca może mieć pewność, że sprawy związane z dbaniem o dostawy ciepła oraz kwestie bezpieczeństwa instalacji doprowadzającej ciepło do mieszkań są w całości powierzone specjalistom.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o korzyściach wynikających z używania ciepła systemowego do ogrzewania mieszkań, by po przyłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej odetchnąć z ulgą, że większość tych kwestii nie będzie już obciążać zarządcy budynku.
Najważniejsze z punktu widzenia zarządcy nieruchomości jest komfort i zadowolenie mieszkańców budynku. Ogrzewając mieszkania ciepłem systemowym zapewniamy całoroczny dostęp do ciepła i ciepłej wody, który nie wymaga żadnej ingerencji w proces wytwarzania. Wystarczy odkręcić kaloryfer i dopasować temperaturę pomieszczenia do własnych potrzeb, by cieszyć się ciepłem w mieszkaniu.
Prawdziwą zmorą administracji budynku są nieszczelne i niesprawne piecyki, ogrzewające zarówno mieszkania, jak i wodę użytkową. Zagrażają one nie tylko bezpieczeństwu użytkowników, ale też wszystkich mieszkań w sąsiedztwie. Mimo starań zarządców i prowadzenia przeglądów instalacji i ich poprawiania zawsze jest ryzyko, że użytkownik nie dopełni obowiązków związanych z naprawą urządzeń, a stąd już tylko krok do nieszczęścia. Takim sytuacjom można zapobiec w sposób kompleksowy, zmieniając sposób ogrzewania na ciepło systemowe. Wówczas zarządca ma pewność, że do mieszkań nie dostaje się dość wybuchowy w swoim obyciu gaz, ani nie ulatnia się groźny czad. Ogrzewając mieszkania ciepłem systemowym wpuszczamy do budynku jedynie ciepłą wodę, o szczelność instalacji dba dostawca i wszystko jest znów pod kontrolą.
Ogrzewając budynek ciepłem systemowym, zarządca zyskuje także spokój w kwestii ciągłości dostaw. Nie trzeba martwić się o dostawy paliwa, a ciepło stale zasila kaloryfery w budynku. Co więcej, można także dla większego komfortu mieszkańców skorzystać z dostaw ciepła przez cały rok. Dzięki nim mieszkańcy będą mogli ogrzewać mieszkania także w chłodne latem lub późną wiosną – czyli wtedy, kiedy tego potrzebują. Pomogą w tym urządzenia automatyki pogodowej, które po ustaleniu określonego pułapu temperatury będą automatycznie uruchamiać dostawy ciepła do budynku, gdy raptownie się ochłodzi, a także zakończą dostawy, gdy na zewnątrz zrobi się odpowiednio ciepło. Zarządca budynku nie musi o niczym pamiętać, a ciepło dociera do mieszkań zawsze wtedy, gdy jest potrzebne.
Wybierając ciepło systemowe dostajemy możliwość bezpiecznego ogrzania wody użytkowej. To sprawdzony sposób na ciepłą wodę, dzięki któremu ogrzewanie wody nie odbywa się już w mieszkaniu, a poza jego obszarem. Woda użytkowa ogrzewana jest ciepłem systemowym w węźle cieplnym, po czym płynie prosto do kranów w mieszkaniach. Oprócz tego, że znikają wszelkie zagrożenia, z którymi wiąże się ogrzewanie wody w mieszkaniu, znika też potrzeba czekania aż zimna woda zleci zanim zacznie płynąć ciepła. Woda ogrzewana ciepłem systemowym ma zawsze optymalna temperaturę – nie zbyt gorąca i nie za zimną, a na dodatek dostępna jest od ręki.
Oprócz zalet wynikających z komfortu użytkowania, ciepło systemowe niesie za sobą jeszcze jedną ważną korzyść dla mieszkańców budynków. Rezygnując z ogrzewania budynków lokalnymi piecami, pozbywamy się także dymiących kominów w najbliższym sąsiedztwie, czyli ograniczamy tzw. niską emisję. Jest to zjawisko zanieczyszczania powietrza spalinami wypuszczonymi z kominów na niskiej wysokości. Takie zanieczyszczenia bezpośrednio zagrażają zdrowiu mieszkańców, gdyż dym z kominów zawiera nie tylko dwutlenek węgla, ale też pyły zawieszone i rakotwórczy benzo(a)piren. Cząsteczki tych substancji są na tyle małe, że wnikają do organizmu i dostają się do układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, a nawet rozrodczego człowieka. Więcej o zagrożeniach, które niesie za sobą niska emisja przeczytasz w dziale Miasta bez smogu