Kontrast
Czcionka

Pogotowie ciepłownicze:
993

Kontakt:
44 633 33 36

System ciepłowniczy Bełchatowa

Dodatkowe menu rozwiń

Przejdź

Jak działa system ciepłowniczy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ciepło trafia do Twojego mieszkania? Większość z nas o tym nie myśli. I dobrze. Chodzi przecież o to, aby było ciepło. To takie oczywiste. Jeżeli jednak interesuje Cię ten proces, poniżej najważniejsze informacje “w pigułce”.

Aby ciepło trafiło do kaloryfera, czy – w postaci cieplej wody – do kranu, niezbędne jest prawidłowe działanie kilku elementów składających się na system ciepłowniczy. Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła.

Każdy system posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. W Bełchatowie głównym źródłem energii cieplnej jest PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, a dokładniej trzy uciepłownione bloki energetyczne. Ciepło wytworzone w tym procesie produkcyjnym nie jest ciepłem odpadowym.

Następnie ciepło w postaci gorącej wody przekazywane jest magistralą ciepłowniczą do przepompowni w mieście.

Przepompownia to w rzeczywistości duży węzeł cieplny o mocy 160 MW, którego zadaniem jest generowanie wielkości przepływu uzależnionego od zapotrzebowania mocy.

Tak przetworzone ciepło przesyłane jest do odbiorców za pomocą sieci ciepłowniczych, które (w większości niewidoczne, bo zlokalizowane pod ziemią) oplatają miasto, umożliwiając przyłączenie budynku do ciepła. Dzieje się to przy pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego – kolejnego elementu systemu. 

Zadaniem węzła cieplnego jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników i gwarantuje temperaturę w pomieszczeniu, jakiej oczekujesz. Węzły cieplne wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz się martwić o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku.

Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony w moduł ciepłej wody, zapewnia Ci dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu. Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła w celu ponownego ogrzania.

Elementem systemu ciepłowniczego jest również aparatura pomiarowo-rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określone poziomu zużycia ciepła przez budynek.

Informacje techniczne o bieżącym stanie sieci ciepłowniczej dostępne są w siedzibie spółki PEC Bełchatów, ul. Wojska Polskiego 132.

Informacje o strukturze paliw pierwotnych zużywanych do wytwarzania ciepła dystrybuowanego przez spółkę PEC, wpływie wytwarzania ciepła na środowisko w zakresie emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłów i radioaktywnych odpadów dostępne są u wytwórców ciepła:

Skąd bierze się ciepła woda w kranie?

Ciepła woda użytkowa powstaje w wyniku podgrzania zimnej wody wodociągowej ciepłem systemowym. Wyprodukowane w elektrowni ciepło trafia do sieci ciepłowniczej, a następnie do węzłów cieplnych w budynkach, gdzie jest wykorzystywane do ogrzewania mieszkań oraz podgrzania wody.

Proces ten odbywa się w wydzielonym pomieszczeniu, gdzie w specjalnym wymienniku ciepła woda z wodociągu jest ogrzewana do temperatury co najmniej 55 stopni C i dalej płynie wewnętrzną instalacją do łazienek i kuchni w naszych mieszkaniach.