Wejdź na stronę 20stopni.pl i poznaj proste sposoby na niemarnowanie ogrzewania. Oszczędzaj własne pieniądze, wspólne zasoby i środowisko.
Taryfa dla ciepła zawiera zbiór cen i stawek opłat za ciepło służących do rozliczeń dostawcy ciepła z klientem i jest ustalana przez przedsiębiorstwo ciepłownicze zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
Przedsiębiorstwo ciepłownicze jest zobowiązane do przedkładania taryfy dla ciepła Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki do zatwierdzania. Ceny oraz stawki opłat ujęte w taryfie są kalkulowane zgodnie z wymogami ustawy Prawo Energetyczne oraz towarzyszących jej aktów wykonawczych w oparciu o koszty uzasadnione ponoszone przez przedsiębiorstwo. Koszty te są analizowane oraz weryfikowane przez Prezesa URE. Ceny i stawki taryfowe zatwierdzone i dopuszczone do rozliczeń z odbiorcami przez Prezesa URE posiadają pełną moc prawną do ich stosowania.
Na podstawie cen i stawek określonych w Taryfie dla ciepła, spółka PEC ustala opłaty za ciepło dostarczane odbiorcom.
Z uwagi na to, że Spółka PEC prowadzi działalność w zakresie przesyłu i dystrybucji ciepła, a miejski system ciepłowniczy w Bełchatowie jest zasilany energią cieplną z PGE GiEK Oddział Elektrownia Bełchatów S.A., składniki opłat za ciepło z poz. 1–3, tj. opłata za moc zamówioną, energię cieplną oraz nośnik ciepła przenoszone są w niezmienionej wielkości z Taryfy dla ciepła PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów. Opłaty za usługi przesyłowe (poz. 4–5) ustala spółka PEC na podstawie planowanych kosztów przesyłania i dystrybucji ciepła określonych w Taryfie dla ciepła dostawcy ciepła systemowego, czyli PEC Sp. z o.o. w Bełchatowie.
Aktualna Taryfa dla ciepła PEC Sp. z o.o. w Bełchatowie
Cennik opłat dla nieuprawnionych obowiązujący od 02.12.2024 r.
Opracowany na podstawie:
Obecnie w rozliczeniach z odbiorcami obowiązują następujące opłaty (netto):
1) rata miesięczna opłaty za zamówioną moc cieplną: 14.732,18 zł/MW, m-c
2) cena ciepła: 54,86 zł/GJ
3) cena nośnika ciepła: 16,36 zł/m3
oraz opłaty ustalone przez PEC Bełchatów w taryfie dla ciepła PEC (opłaty netto):
4) rata miesięczna opłaty stałej za usługi przesyłowe
grupa B1: 5.218,86 zł/MW, m-c
grupa B3: 6.865,24 zł/MW, m-c
grupa C2: 9.250,48 zł/MW, m-c
grupa C4: 7.873,94 zł/MW, m-c
5) opłata zmienna za usługi przesyłowe
grupa B1: 30,97 zł/GJ
grupa B3: 35,38 zł/GJ
grupa C2: 40,13 zł/GJ
grupa C4: 37,63 zł/GJ
Podane ceny i stawki opłat nie zawierają podatku VAT, który będzie naliczany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.
Ceny i stawki opłat mogą ulec zmianie w związku ze zmianą sposobu ich stosowania lub zmiany przepisów Ustawy.
Cennik opłat za ciepło obowiązujący od 02.12.2024r. stosowany w rozliczeniach z odbiorcami, o których mowa w art. 4 ust. 1 Ustawy z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1772 t.j. ze zm.).
Opracowany zgodnie z art. 3b ust. 1 pkt 2 lit. a Ustawy z dnia 15 września 2022 r. na podstawie:
Obecnie w rozliczeniach z odbiorcami obowiązują następujące opłaty (netto):
1) rata miesięczna opłaty za zamówioną moc cieplną: 9.032,79 zł/MW, m-c
2) cena ciepła: 33,54 zł/GJ
3) cena nośnika ciepła: 10,00 zł/m3
oraz opłaty ustalone przez PEC Bełchatów w taryfie dla ciepła PEC (opłaty netto):
4) rata miesięczna opłaty stałej za usługi przesyłowe
grupa B1: 3.884,84 zł/MW, m-c
grupa B3: 5.380,99 zł/MW, m-c
grupa C2: 7.582,38 zł/MW, m-c
grupa C4: 6.809,63 zł/MW, m-c
5) opłata zmienna za usługi przesyłowe
grupa B1: 30,97 zł/GJ
grupa B3: 35,38 zł/GJ
grupa C2: 40,13 zł/GJ
grupa C4: 37,63 zł/GJ
Podane ceny i stawki opłat nie zawierają podatku VAT, który będzie naliczany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.
Ceny i stawki opłat mogą ulec zmianie w związku ze zmianą sposobu ich stosowania lub zmiany przepisów Ustawy.
Charakterystyka grup taryfowych odbiorców
Grupa taryfowa B
Odbiorcy, do których ciepło dostarczane jest z sieci ciepłowniczej wysokich parametrów eksploatowanej przez dystrybutora ciepła do węzła cieplnego, przy czym:
B1 Węzeł cieplny należy do odbiorcy i jest przez niego eksploatowany
B3 Węzeł cieplny należy do dystrybutora ciepła
Grupa taryfowa C
Odbiorcy, do których ciepło dostarczane jest z sieci ciepłowniczej wysokich parametrów eksploatowanej przez dystrybutora ciepła poprzez zewnętrzne instalacje odbiorcze za grupowym węzłem cieplnym, przy czym:
C2 Węzeł i instalacja odbiorcza należą do dystrybutora ciepła
C4 Węzeł należy do dystrybutora ciepła; instalacja odbiorcza należy do odbiorcy i jest przez niego eksploatowana
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bełchatowie, zgodnie z art. 59a ust. 1 ustawy z dnia
15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1509 t.j.) informuje, iż od 23.01.2023 r. w rozliczeniach
z odbiorcami, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy stosuje maksymalną cenę dostawy ciepła.
Od dnia 02.12.2024 r. do 31.12.2024 r. ustalone dla całego systemu ciepłowniczego średnioważone ceny dostawy ciepła i jednostkowa wysokość wyrównania wynoszą:
Rozliczenie z klientem obejmuje sumę opłat stałych wg wielkości mocy zamówionej i zmiennych wg wskazań licznika ciepła oraz opłatę za nośnik ciepła, co na fakturze odzwierciedlają następujące pozycje:
– opłata za moc zamówioną
– opłata za przesył
Wysokość opłat stałych zależy od wielkości zapotrzebowania budynku na ciepło, które jest związane m.in. ze stanem jego termoizolacji oraz przeznaczeniem obiektu. Opłaty stałe pokrywają koszty utrzymania instalacji i urządzeń służących do produkcji i przesyłu energii (ciepła).
– opłata za zużytą energię
– opłata za przesłaną energię
Opłaty zmienne są bezpośrednio zależne od ilości zużytej energii (ciepła) wykorzystywanej na potrzeby ogrzania budynku i pomieszczeń w nim zlokalizowanych oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej.
Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem taryfowym, PEC Bełchatów umożliwia Odbiorcom rozliczanie się z dostaw energii cieplnej na podstawie tzw. cen jednoczłonowych. Opłaty naliczane są od wielkości zużytej energii, a Odbiorca nie ponosi opłat stałych za przesył i za moc zamówioną.
Jeżeli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, to zapewne za ciepło na cele ogrzewania i ciepłej wody rozliczasz się ze swoim zarządcą budynku w comiesięcznych zaliczkach ujętych w czynszu. Jesteś zatem tzw. Konsumentem ciepła lub inaczej Odbiorcą końcowym. Klientem (zwanym też często Odbiorcą) ciepła systemowego jest zaś podmiot, np. spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa, który ma podpisaną z dostawcą, czyli PEC Sp. z o.o. w Bełchatowie, Umowę sprzedaży ciepła. Dostawca dostarcza ciepło do określonych w Umowie obiektów i na podstawie odczytów liczników, rozlicza zużyte ciepło na danym budynku lub węźle.
Rozliczanie opłat na poszczególne lokale/mieszkania leży w gestii zarządcy lub właściciela budynku, a sposób przydzielenia kosztów na mieszkania określony jest zazwyczaj w regulaminie wspólnoty czy spółdzielni.