To proste. Korzystajmy z ciepła, kiedy jest ono potrzebne. Dbajmy, by nie uciekało przez otwarte drzwi i okna. A gdy nie korzystamy, ograniczajmy zużycie.

Podczas gdy producenci i dostawcy ciepła przechodzą przełomowe zmiany technologiczne, wymagające dużych inwestycji i czasu, jako użytkownicy już teraz możemy zmienić nasze nawyki, aby ogrzewać mieszkania, nie świat. Dzięki temu będziemy żyć na zielonych osiedlach i cieszyć się czystym powietrzem i okolicą.

Cztery kroki do zmiany nawyków

  • Znajdźmy swoją optymalną temperaturę

Próg 20 stopni Celsjusza zalecają projektanci i architekci jako temperaturę dobrą dla ścian budynku. Lekarze podają ją jako właściwą temperaturę pomieszczeń dla zachowania zdrowia ludzi. To także oczekiwana temperatura pokojowa, dla której ustala się parametry grzejników.
Uśredniona wartość 20 stopni to jedynie zalecenie. Jeśli jednak wolimy, gdy w mieszkaniu jest cieplej lub chłodniej, dostosujmy temperaturę do swoich potrzeb za pomocą regulatora.

Optymalna temperatura w pomieszczeniach
  • Wychodząc z mieszkania, zmniejszajmy temperaturę

Korzystajmy z ciepła wtedy, gdy jest ono potrzebne. Jednocześnie pamiętajmy o tym, by przed wyjściem z mieszkania ograniczyć temperaturę. Nie trzeba ogrzewać pustego mieszkania z taką samą intensywnością.

  • Chłodniej w nocy

Nocą przykręćmy ogrzewanie w sypialni. To dobra recepta na smaczny sen!

  • Zamykajmy okna i drzwi

Nie tylko w mieszkaniach, ale i na klatkach schodowych zwracajmy uwagę, czy ciepło nie ucieka przez otwarte okna i drzwi. To duże marnotrawstwo energii i zasobów planety.

Nie przegrzewajmy mieszkania

Jeśli każdy z nas obniży temperaturę w mieszkaniu choćby o jeden stopień Celsjusza, zyskamy wszyscy:
– zużyjemy mniej zasobów naturalnych
– zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie
– wyemitujemy mniej dwutlenku węgla
– będziemy oddychać czystszym powietrzem.

Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1 stopień to oszczędność na rachunkach około 5-8 proc. A co stanie się, gdybyśmy zrobili to we wszystkich mieszkaniach w Polsce?

Moc dobrych nawyków

Zdaniem ekspertów, gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce zmniejszyć temperaturę średnio o jeden stopień, obniżylibyśmy emisję CO2 wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 15 mln drzew.

Zmieniajmy się razem dla dobra planety

Korzystając z zasad less waste wspólnie ograniczajmy emisję dwutlenku węgla.

Zapraszamy do włączenia się w akcję niemarnowania ciepła, realizowaną pod hasłem „20 stopni dla klimatu”. Wspólnie zmieniajmy nawyki, dzięki którym łatwiej zapanujemy nad temperaturą w mieszkaniu.

Odwiedź stronę 20stopni.pl.