Nauka mądrego korzystania z ciepła stała się cenną wiedzą, kluczową dla budżetów domowych w trakcie kryzysu paliwowego. Akcja 20stopni.pl sięga do źródeł i przekazuje proste sposoby na niemarnowanie ogrzewania w mieszkaniach i poza nimi.

Przebywając w domu czy w pracy, warto ustawiać ogrzewanie na poziomie nie wyższym niż proponowane 20 stopni, a wychodząc – zawsze lepiej zmniejszyć temperaturę. Kampanią „Oszczędność w każdym stopniu” zachęcamy, aby nie przegrzewać pomieszczeń, a przed wyjściem zmniejszać temperaturę, gdyż jej poziom w naszym mieszkaniu czy miejscu pracy przekłada się na globalne wielkości, które decydują o cenie ciepła. Są nimi, oprócz inflacji, ilość zasobów konieczna do wyprodukowania ciepła oraz wielkość emisji zanieczyszczeń, za którą dostawcy płacą, kupując uprawnienia do emisji.

Dlaczego to tak ważne, by nie marnować ciepła?

Zależność jest następująca – stopień mniej we wszystkich polskich domach to prawie pół miliona ton mniej zużytego do produkcji węgla oraz mniejsza o milion ton emisja dwutlenku węgla. Zwracając uwagę na temperaturę w domu, pracy, sklepie, urzędzie czy szkole i ograniczając niepotrzebne zużycie, wpływamy na wysokość ceny ciepła, a więc ostatecznie także na wysokość naszego indywidualnego rachunku. I mamy czystsze środowisko!

W trakcie kryzysu paliwowego ważne jest wspólne działanie, które doprowadzi do ograniczenia zużycia zasobów i transformacji energetycznej. Dostawcy ciepła systemowego szukają globalnych rozwiązań i jednocześnie zachęcają, by zmieniać nawyki. Na stronie 20stopni.pl znajdziemy opracowane porady, które w sposób bezkosztowy pomogą ograniczyć zużycie ciepła. Ich wprowadzenie w każdym domu może przełożyć się nie tylko na wysokość rachunków, ale też na cenę, którą płacimy za ogrzewanie.

– Choć nie na wszystko mamy obecnie wpływ, kluczowe jest, by zrobić to, na co wpływ mamy. Uczmy się więc, jak ciepło oszczędzać – w trosce o nasze portfele, zasoby i środowisko naturalne – przekonuje prezes PEC Bełchatów, Grzegorz Zegarek. Spółka od wielu lat edukuje w zakresie racjonalnego korzystania z ciepła w ramach projektu „Lekcje ciepła” realizowanego w bełchatowskich szkołach czy kampanii „Nie marnujmy ciepła”, w ramach których zachęcamy mieszkańców miasta do niemarnowania ciepła i rozsądnego korzystania z energii. Podczas gdy producenci i dostawcy ciepła przechodzą aktualnie przełomowe zmiany technologiczne, wymagające dużych inwestycji i czasu, jako użytkownicy już teraz możemy zmienić nasze nawyki dotyczące ogrzewania mieszkań i zmienić przyzwyczajenia mieszkańców w zakresie korzystania z ciepła i zasobów w ogóle – dodaje.

Oszczędność rzeczywiście tkwi w każdym stopniu, o który zdecydujemy się zmniejszyć temperaturę w mieszkaniach – przekonuje Jacek Szymczak prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Nie namawiamy do marznięcia. Gdy potrzebujemy ciepła, korzystajmy z niego, lecz nie przekraczając poziomu 20 stopni Celsjusza. A gdy ciepła nie używamy i wychodzimy z mieszkania, koniecznie ograniczajmy poziom ogrzewania w pomieszczeniach. Ten dobry nawyk pomoże nam wszystkim zapanować m.in. nad zużyciem zasobów potrzebnych do produkcji – dodaje.

Transformacja to zmiana, która prowadzi do rozwoju, o czym przekonują organizatorzy kampanii. Zauważają, że mimo trudnych warunków, w których funkcjonujemy, cieszy powszechny wzrost świadomości i coraz większa wiedza o tym, że każdy powinien zwracać uwagę na niepotrzebne zużycie – także w przestrzeniach wspólnych budynku czy miejscach takich jak sklepy czy szkoły. Uczymy się reagowania i zaczynamy rozpoznawać wartość komfortu, którego na co dzień doświadczamy.

Akcja 20stopni.pl przekazuje proste sposoby na niemarnowanie ogrzewania

Kampania 20 stopni realizowana jest przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie od stycznia 2020 roku. Na terenie miasta Bełchatów kampanię edukacyjną zachęcającą do niemarnowania ciepła prowadzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – dostawca ciepła systemowego dla Bełchatowa.

Dowiedz się, jak oszczędzać ciepło na stronie www.20stopni.pl i poznaj 20 stopni do oszczędzania.